Wady wymowy u dorosłych – zaniedbanie czy cecha wyróżniająca daną osobę? Iść z tym do logopedy, a może zostawić, jak jest, bo komu to przeszkadza?Wielu znanych polityków zacina się lub nie wymawia „r”. Podobno dzięki niedoskonałościom w wymowie są lepiej zapamiętywani i rozpoznawani. Jednak jestem zdania, że w każdym wieku warto zadbać o prawidłową mowę.
Terapia u osób dorosłych może trwać znacznie dłużej niż u dzieci. Należy pozbyć się nawyków, które utrwalają wadę wymowy, jak również podjąć systematyczną i wytrwałą pracę nad poprawnym schematem wymowy. Konsekwentna praca, samozaparcie, a przede wszystkim chęci przy współpracy z profesjonalnym logopedą mogą z pewnością przynieść pozytywne efekty. Dlatego warto udać się do logopedy i to w każdym wieku.
Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Czy zdarza Ci się, że Twoi znajomi często proszą byś coś powtórzył w swobodnej rozmowie?
- Gdy mówisz wierszyk o "Czarnej krowie w kropki bordo" występuje brak "r" ?
- Czy mówiąc "sz" lub "ż" słyszysz niepokojące gwizdy?
- Czy zauważyłeś, że Twoje "s" podejrzanie ssssyczy?
- Czy masz problem z prowadzeniem rozmowy w miejscach hałaśliwych, a głośne mówienie Cię męczy?
- Czy zdarza się, że mówisz końcówki zdań tak cicho, że trudno je usłyszeć?
- Gdy występujesz publicznie, a nie masz pewności czy głoski wymawiasz w sposób perfekcyjny, a Twój głos Cię nie zawiedzie?
Wada wymowy może oddziaływać na Twoje życie codzienne, utrudniać zarówno życie zawodowe jak i prywatne. Poprawiając swoją wymowę wpływasz na poprawę swojego wizerunku.