Subiektywnie o logopedii

Magdalena Budziszewska

Zbliża się nowy rok szkolny. Już dziś warto zadbać o to, by Twoje dziecko mówiło ładnie i poprawnie. Problemy z mówieniem mogą być przyczyną stresujących sytuacji w szkole. Po wakacyjnej przerwie warto nawiązać kontakt z logopedą i rozpocząć ćwiczenia. Dzieci, które nie uczestniczyły jeszcze w terapii powinny zostać zdiagnozowane podczas pierwszego spotkania.

Oto 4 najczęstsze pytania do logopedy, które zadają rodzice.

Jąkanie, a raczej niepłynność mówienia stanowi obecnie ogromny problem zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Możemy usłyszeć osoby jąkające się w radiu, w telewizji, gdy zabierają głos w dyskusjach publicznych. Odnosimy więc wrażenie, że jąkanie nie jest dla nich problemem. Jednak, w wielu przypadkach niepłynność mówienia powoduje lęk i wycofanie ze środowiska rówieśniczego. Powoduje narastanie poczucia kompleksów i frustrację. Jąkanie kategoryzuje się jako trudne do wyleczenia ze względu na złożony zespół przyczyn.


Na początku roku szkolnego każdy rodzic wybiera dla swojego dziecka zajęcia dodatkowe – angielski, hiszpański, balet, piłka nożna czy zajęcia plastyczne. Oferta na rynku jest bogata i dzieci mają zapełniony czas każdego popołudnia. Jesień to też dobry czas na diagnozę logopedyczną. Przesiewowe badania mowy przeprowadzane w każdym przedszkolu na początku roku szkolnego pokazują skalę problemu poprawności mowy u dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia. Na trzydzieścioro przebadanych przeze mnie przedszkolaków we wrześniu 2018 roku aż 70% z nich potrzebuje pomocy logopedy.

Wymowa głoski R

Dlaczego tak trudno dzieciom wymówić głoskę „r” i dlaczego tak bardzo zależy rodzicom, aby zaczęły wymawiać ją jak najszybciej? Te dwa pytania niech będą myślą przewodnią tego tekstu. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko bez problemu i w miarę szybko wymawiało głoskę „r”. Jednak jest to najtrudniejszy w języku polskim dźwięk do opanowania, który pojawia się około 3 – 5 roku życia. Możemy go usłyszeć w mowie nawet niektórych dwulatków, ale jest to sprawa indywidualna. U sześciolatka powinniśmy zatroszczyć się o wywołanie i utrwalenie "r" w gabinecie logopedycznym.

Rodzicu, sprawdź, jaki kształt języka ma Twoje dziecko. Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe spowoduje, że czubek języka nie będzie zaokrąglony, lecz ułoży się w kształt serca.Pierwsze problemy ze skróconym wędzidełkiem możemy zauważyć już w okresie niemowlęcym. Wówczas dziecko nie potrafi ssać piersi. Wynika to ze zbyt małej ruchliwości języka. Dlaczego nie zostawiać skróconego wędzidełka? Ponieważ wpływa ono na niewłaściwą artykulację głosek, jakość połykania pokarmów i płynów, ssania, żucia, a w kolejności utrudnia pionizację języka.

2023 © www.gabinetmowy.pl